تک‌شو: آیا توئیتر و فیس‌بوک با حذف نکردن مطالب اسلام‌هراسانه باعث رواج این تفکر می‌شوند؟

در چهار ماه گذشته گروه‌های مسلمان تلاش کرده‌اند تا جزئیات توهین‌های آنلاین را جمع‌آوری کرده و به توئیتر و فیس‌بوک گزارش دهند. ولی با وجود این، اغلب، حساب‌های کاربری گزارش شده کماکان به سادگی قابل دسترسی هستند.

نتایج یک پژوهش توسط ایندپندنت نشان می‌دهد که توئیتر و فیس‌بوک، علی‌رغم تذکر گروه‌های ضد نژادپرستی، از حذف کردن صدها مطلب اسلام‌‌هراسانه سر باز می‌زنند. تعداد پست‌هایی که مسلمانان را به متجاوز بودن و پدوفیل بودن متهم می‌کند و آن‌ها را به سرطان تشبیه می‌کند، در ماه‌های اخیر پس از حادثه تجاوز جنسی رتردام و قتل گروگان‌های انگلیسی به دست داعش، به شدت افزایش یافته است.

افراطی‌ترین‌هایشان تقاضای اعدام مسلمانان انگلیس را دارند، ولی در اغلب موارد حتی حساب‌های کاربری این دسته محدود نشده و پست‌هایشان حذف نشده است.

فیس‌بوک در این باره گفته است که باید تعادل مناسب را بین آزادی بیان و حفظ محیط کاربری امن و قابل اعتماد ایجاد کند ولی هر گونه مطلبی که دیگران را به طور مستقیم هدف حملات نژادپرستانه قرار دهد، حذف خواهد شد. توئیتر گفته است که قوانینش تهدیدهای مشخص خشونت‌آمیز را منع می‌کند و محتوای تمام موارد تخلف گزارش‌شده را بررسی می‌کند.

در چهار ماه گذشته گروه‌های مسلمان تلاش کرده‌اند تا جزئیات توهین‌های آنلاین را جمع‌آوری کرده و به توئیتر و فیس‌بوک گزارش دهند. آن‌ها ده‌ها حساب کاربری و صدها پیام را به اطلاع شرکت‌های رسانه‌های اجتماعی رسانده‌اند. ولی با وجود این، اغلب، حساب‌های کاربری گزارش شده کماکان به سادگی قابل دسترسی هستند.

وقتی نظرات گروه‌های ضد نژاد پرستی به فیس‌بوک گزارش شد، فیس‌بوک گفت که آن‌ها از چارچوب مجاز تعدی نکرده‌اند. فیاض مقال، مدیر موسسه بین‌الادیانی Faith Matters که یک خط تلفن کمک به نام Tell MAMA برای قربانیان خشونت ضد اسلامی را اداره می‌کند گفت که از رفتار هر دوی این شرکت‌ها بسیار نا امید شده است. او گفت: «از نظر اخلاقی غیر قابل قبول است که بسترهای رسانه‌های اجتماعی مانند توئیتر و فیس‌بوک، که شرکت‌های وسیع سودآوری هستند، درباره آن‌چه برای اظهار در رسانه‌های اجتماعی درست و غلط است نظر می‌دهند و برنامه می‌ریزند در حالی که نظرات متعصبانه فتنه‌انگیز در باب مسائل اجتماعی را از معرض دید عموم خارج نمی‌کنند.»

او گفت این بسترها به زندگی‌های اجتماعی ما وارد شده‌اند تا سود کلانی به دست بیاورند ولی نباید قادر باشند برای خودشان توافق‌نامه‌های کاربری‌ای تنظیم کنند که به هیچ وجه متضمن اجرای اهداف مورد نظر نیستند.

آقای مقال گفته است که خط تلفن Tell MAMA به طور مرتب گزارش‌هایی دریافت می‌کند که حاکی از هتاکی‌ها و نفرت‌پراکنی عده‌ای از کاربران فیس‌بوک و توئیتر بر علیه اسلام است.

او اضافه کرد که گروه راست تندروی بریتین فرست از فیس‌بوک برای سازمان‌دهی و ایجاد کمپین استفاده می‌کند و به دنبال‌کنندگانش درباره اسلام و مسلمانان اطلاعات غلط می‌دهد.

بازتاب بالا رفتن توهین‌های آنلاین در سال گذشته، بالا رفتن حمله‌های از روی تنفر بوده است. در ماه اکتبر پلیس شهری انگلیس تصاویری را منتشر کرد تا نشان دهد جنایات از روی نفرت نسبت به مسلمانان در لندن در ۱۲ ماه گذشته ۶۵ درصد افزایش یافته است. تصاویر اخیر همچنین نشان می‌دهند که جنایات مرتبط به نفرت از مسلمانان، پس از قتل لی ریگبی در سال ۲۰۱۳ به شدت در کل کشور افزایش یافته است.

نظر آقای مقال این است که بسترهای شبکه‌های اجتماعی باید مدیریت محتوای خود را سخت‌گیرانه‌تر کنند. او می‌گوید: «اگر کاربران نظرات غیر قابل پذیرشی درباره کشتن شهرواندن سیاه‌پوست انگلیسی بدهند یا به یهودیان لقب سرطان بدهند، سخن گفتن آن‌‌ها غیرقانونی خواهد بود. مشابه این مساله باید درباره جامعه مسلمانان نیز اجرا شود.»

فیس‌بوک در بیانیه‌ای گفته بود که برای تعیین آن‌چه مصداق آزادی بیان است و آن‌چه نیست، سیاست مشخص و واضحی دارد. یکی از سخن‌گوهای فیس‌بوک گفته است: «ما تنفر پراکنی را جدی می‌گیریم و کلیه مطالب گزارش شده‌ای که دیگران را به دلیل نژاد، قومیت، ملیت، مذهب، جنسیت، گرایش جنسی یا شرایط و ناتوانی جسمی مورد حمله قرار داده است، حذف می‌کنیم. به دلیل جامعه جهانی گوناگون یک میلیارد نفره‌ای که کاربر فیس‌بوک هستند، گاهی پیش می‌آید که حتی مطالبی که در چارچوب قوانین ما می‌گنجد، از دید برخی از افراد تهاجمی و توهین‌آمیز است. هدف ما این است که با همکاری با گروه‌هایی از قبیل Faith Matters، به مردم قدرت سخن گفتن در دفاع را نشان دهیم در در این میان بین دادن آزادی بیان به افراد و حفظ یک محیط امن و قابل اعتماد به تعادل برسیم.»

یکی از سخن‌گوهای توئیتر هم گفت: «ما تمام مطالبی را که به عنوان تخطی‌کننده از قوانین‌مان گزارش می‌شوند را بررسی می‌کنیم تا مانع از رخ دادن توهین، خشونت و تهدید مستقیم نسبت به افراد شویم.»

هیچ رأیی داده نشده