تک‌شو: اختلاف طبقاتی در شبکه‌های موبایل؛ چه‌کسی چقدر مصرف می‌کند؟

به ۴ دلیل از مسنجر فیسبوک متنفرم و به ۴ دلیل، برعکس!

بر اساس آمار منتشر شده، شاهد یک شبکه به شدت طبقاتی هستیم که اکثریت بالایی از کل داده‌های آن در مکانهای خاصی از شبکه توسط درصد محدودی از افراد مصرف می‌شود.

پس از اینکه سیسکو میزان مصرف داده در جهان را 2.5 اگزابایت در ماه اعلام کرد، امداکز (Amdocs) گزارش جدیدی را مبنی بر اینکه چه گروهی از میلیاردها کاربر موجود، بیشترین مصرف را به خود اختصاص می‌دهند، ارائه داد. بر اساس این گزارش، 80 درصد کل داده‌های موبایل جهان تنها توسط 10 درصد کاربران مصرف می‌شود. امداکز که خود سازنده تجهیزات تلکام بوده و در زمینه عملیات شبکه‌ای و صورتحساب تخصص دارد، این گروه از کاربران را «فناور» می‌خواند. فناوران در واقع افرادی هستند که در زمینه تکنولوژی متخصص و ماهر بوده و نه تنها مصرف‌کنندگان تلفنهای هوشمند و تبلت‌های پیشرفته هستند، بلکه اغلب بسیاری از دستگاههای جانبی را نیز بکار می‌برند.

قابل ذکر است که در این آمار، که روی 25 میلیون ارتباطات داده‌ای و صوتی شهرهای مهم سراسر جهان صورت گرفته و در آن مرز مشخصی بین کشورهای غنی و فقیر وجود ندارد، داده‌های مصرفی کاربران حرفه‌ای اغلب 10 برابر بیشتر از متوسط مصرف یک مشترک موبایل است. همچنین از آنجا که بنا به اظهار امداکز، متوسط مصرف یک کاربر موبایل از سال 2013 تا 2014 افزایش صد در صدی داشته است، میزان مصرف کاربران فناور شدیدتر هم هست.

امداکز نه تنها گزارش خود را به تفکیک جمعیت ارائه می‌کند، بلکه تفکیک جغرافیایی نیز انجام می‌دهد، که بر آن اساس، 80 درصد کل ترافیک داده‌های موبایل توسط 20 درصد سایتهای موبایل تولید می‌شود که مربوط به نواحی پرجمعیت مناطق شهری و البته مربوط به فضاهای بسته (ساختمانها) هستند. در واقع آمار امداکز نشان می‌دهد که 80 درصد کل داده‌هایی که به دستگاههای موبایل سرازیر می‌شود، در فضاهای بسته مصرف می‌شوند و این بدین معنی است که بخش عظیمی از آن، به‌جای شبکه‌های موبایل، وارد شبکه‌های Wi-Fi می‌گردد.

بنابراین، بر اساس آمار منتشر شده توسط امداکز، ما امروز شاهد یک شبکه به شدت طبقاتی هستیم که اکثریت بالایی از کل داده‌های آن در مکانهای خاصی از شبکه توسط درصد محدودی از افراد مصرف می‌شود. این نوع اختلاف طبقاتی بسیار بیشتر از زمانی است که ارتباط صوتی مهمترین سرویس موبایل محسوب می‌شد.

علاوه بر امداکز، شاخص شبکه بصری (VNI) سیسکو نیز این نوع گرایشات را نه تنها در شهرهای بزرگ بلکه در سطح جهانی مورد بررسی قرار داده است. بر اساس گزارش سیسکو، نه تنها 10 درصد کاربران 65 درصد کل داده‌ها را مصرف می‌کنند، بلکه محاسبات انجام شده توسط این شرکت نشان می‌دهد که %1 بالای این افراد، با متوسط مصرف 15.2 گیگابایت در ماه، در واقع مصرف‌کننده 18 درصد کل داده‌های موبایل جهان هستند. بنابراین، جهان طبقاتی داده‌ها را حتی می‌توان به طبقات خاص‌تری هم تقسیم کرد.

 

به ۴ دلیل از مسنجر فیسبوک متنفرم و به ۴ دلیل، برعکس!

اپلیکیشن مسنجر فیسبوک جزء اپلیکیشن‌هایی است که حرف و حدیث درباره آن بسیار زیاد شنیده می‌شود. چرا باید این اپلیکیشن را دوست داشت؟ چرا باید از آن متنفر بود؟

حدود یک سال پیش، فیسبوک اپلیکیشنی را به بازار ارائه کرد که مخصوص چت این شبکه اجتماعی بود و پس از مدتی نیز استفاده از آن اجباری شد. در این مطلب چند دلیل برای دوست داشتن و چند دلیل برای متنفر بودن از این اپلیکیشن را به شما می‌گوییم.

دلایلی که باید از مسنجر فیسبوک متنفر بود

۱. قاتل باتری است

مسنجر فیسبوک در مصرف باتری فاجعه است و بسیاری از کاربران فقط به همین دلیل تصمیم گرفته‌اند تا آن را حذف کنند.

۲. چرا دو اپلیکیشن برای یک برنامه؟!

برای یک شبکه اجتماعی نباید دو اپلیکیشن جدا که هر کدام فضا و باتری مصرف می‌کنند، شما را اذیت کند. بسیاری از کاربران ترجیح می‌دهند یک اپلیکیشن برایشان چندین کار را با هم انجام دهد نه اینکه برای هر کار یک اپلیکیشن نصب کنند.

۳. ارتباط ضعیف بین مسنجر و فیسبوک

اگر از اپلیکیشن فیسبوک به اپلیکیشن مسنجر بروید نمی‌توانید از‌‌ همان طریق برگردید و لینک مستقیم برگشت به فیسبوک وجود ندارد. اگر بخواهید پروفایل کانتکت‌ها را در مسنجر ببینید شما دوباره به فیسبوک برگردانده می‌شوید و با برگشت به مسنجر برنمی گردید.

۴. نمی‌توانید جواب ندهید

افراد می‌توانند بفه‌مند که شما فعال هستید یا نه مگر اینکه شما هم ندانید چه کسانی فعال‌اند. بنابراین نمی‌توانید جواب مسیج‌ها را ندهید و دیگران از دست شما ناراحت می‌شوند.

دلایل دوست داشتن مسنجر

۱. استیکر‌ها

به نظر می‌رسد استیکر‌ها یکی از مهم‌ترین دلایل دوست داشتن مسنجر فیسبوک باشند. می‌توانید آن‌ها را به راحتی دانلود کرده و استفاده کنید.

۲. شماره تلفن لازم نیست

شما می‌توانید با دیگران چت کنید بدون اینکه لازم باشد شماره تلفن خود را برای ثبت نام در آن وارد کنید. برای استفاده از وایبر و واتس اپ و چندین برنامه چت دیگر باید شماره تلفن را وارد کنید.

۳. اکانت جدید لازم نیست

همین که شما در فیسبوک باشید کافی است تا بتوانید از مسنجر استفاده کنید و نیازی نیست اکانت جدید برای استفاده از یک اپلیکیشن چت بسازید.

۴. سرعت

برای استفاده از این اپلیکیشن زمان کمی لازم است و شکل و شمایل ساده‌ای دارد. حتی می‌توان گفت از این نظر از سیستم مسیج قدیمی در اپلیکیشن فیسبوک بهتر عمل کرده است.

هیچ رأیی داده نشده