اردوغان: مخالفت من با اینترنت روز به روز بیشتر می‌شود

رجب طیب اردوغان؛ رئیس جمهور ترکیه، در دیدار با نمایندگان یک گروه حمایت از روزنامه‌نگاران اذعان کرده است که او هر روز بیش از دیروز با اینترنت مشکل پیدا می‌کند و مخالفتش با آن در حال افزایش است.

باور به آزادی بیان، مطبوعات و رسانه‌های آزاد، باوری فرهنگی و مرتبط با فرهنگ عمومی دمکراتیک و نهادینه شدن آن در جامعه و روابط اجتماعی است. نهادینه شدن در این معنا امکان بروز و یا بهتر است بگوئیم جرات مخالفت با آزادی را از سیاست‌مداران ساقط می‌کند زیرا چنین مخالفتی به آسانی به قیمت ساقط شدن خود سیاست‌مدار از قدرت و عرصه سیاسی تمام می‌شود.

ترکیه سال گذشته در دو مورد در ارتباط با آزادی رسانه‌های آن‌لاین خبرساز شد. در یک مورد دولت این کشور توئیتر را فیلتر کرد و در مورد دوم، فیلتر وب‌سایت یوتیوب در این کشور برای چند روز خبرساز شد. در هر دو مورد هم علت فیلتر شدن شبکه اجتماعی توئیتر و رسانه اجتماعی یوتویب توسط دولت ترکیه، انتشار اخبار و مطالبی بود که مطلوب دولت این کشور نبود چرا که خبرهایی از حزب حاکم را منتشر می‌کرد که قرار بود محرمانه بوده و از دید مردم مخفی بماند.

اما مساله دولت و نظام سیاسی ترکیه آن‌گونه که رئیس جمهور این کشور نیز بر آن تاکید می‌کند صرفا  دشمنی با اینترنت نیست، چرا که ترکیه با بیشترین تعداد روزنامه نگاران زندانی، بزرگ‌ترین زندان روزنامه نگاران و در نتیجه از خطرناک‌ترین دشمنان جریان آزاد اطلاعات هم به شمار می‌آید. اما این‌که رئیس جمهور مسلمان و اسلام‌گرای یک کشور دمکراتیک و لائیک می‌تواند بدون هراس از بازخواست اجتماعی از دشمنی خودش با اینترنت بگوید به همنان ضعف جایگاه دمکراسی در فرهنگ عمومی جامعه باز می‌گردد.

به گزارش دیلی‌دات، اردوغان در ملاقاتی با نماینده‌گانی از کمیته حمایت از روزنامه نگاران و موسسه بین‌المللی مطبوعات در استانبول و در جریان نشستی که با حمایت سازمان ملل برگزار می‌شود به صراحت می‌گوید که مخالفتش با اینترنت روز به روز بیشتر از پیش می‌شود. چنین اظهار نظری البته فارغ از تمام توجیهات ایدئولوژیک و یا به ظاهر قانونی، ریشه در واقعیت آزار دیدن اردوغان از اینترنت دارد.

هنگامی که نوار صوتی گفتگوی اردوغان با پسرش که در آن اردوغان پسرش را برای مخفی کردن میلیون‌ها دلار که از راه نامشروع به دست آمده بود راهنمایی می‌کرد، در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد، محدودیت برای اینترنت آزاد در این کشور شدت گرفت.

در ماه مارس نیز وقتی تظاهرکننده‌گان میدان گزی یا استقلال ترکیه از توئیتر برای هماهنگی تظاهرات و انتشار دیدگاه‌های‌شان استفاده کردند، دولت دستور فیلتر کردن این شبکه را داد. البته دادگاه بعدا این حکم را شکست هرچند دولت ترکیه تا جایی که توانست در برابر اجرای آن و رفع فیلتر توئیتر مقاومت کرد.

در همان زمان نیز اردوغان حق داشت با منطق خودش از اینترنت متنفر باشد چرا که با استفاده از شبکه تور در اینترنت کاربران می‌توانستند فیلترینگ را دور بزنند و یا برای توئیت فرستادن از سیستم پیامک تلفن خود استفاده کنند.  نکته این است که مردم ترکیه پس از انگلستان دومین کشور اروپایی هستند که بیشترین زمان را در اینترنت سپری می‌کنند و ٩٠ درصد از آن‌ها حساب فیس‌بوک و ٧٠ درصد هم حساب توئیتر دارند

دو هفته بعد وقتی نوار صوتی مذاکرات افسران ارشد ارتش و نهادهای امنیتی ترکیه درباره روش‌های مداخله نظامی در جنگ داخلی سوریه منتشر شد،بهانه برای فیلتر کردن یوتیوب فراهم شد. البته این وب‌سایت هم ظرف کمتر از یک هفته به حکم داگاه قانون اساسی ترکیه رفع فیلتر شد.

البته همه وب‎سایت‌ها به همین اندازه این دو وب‌سایت معروف خوش شانس نبوده‌اند، چنان‌که می‌دانیم برای مثال وب‌سایت Ask.fm هنوز هم در ترکیه مسدود است. در طرف مقابل خبرهای خوبی هم وجود دارد. برای نمونه دادگاه قانون اساسی ترکیه مصوبه پارلمان را برای دادن اختیار به دولت برای مسدود کردن وب‌سایت‌ها و ذخیره کردن ارتباطات آن‌لاین برای مدت دو سال بدون نیاز به حکم دادگاه را لغو و از اعتبار انداخت.

همه این تحرکات در حالی است که اردوغان و حز ب متبوع او از اینترنت برای پیشبرد برنامه‌ها و تبلیغات سیاسی خودشان استفاده می‌کنند و برای نمونه در جریان تظاهرات سال گذشته در میدان گزی، اعلام کردند که در نظر دارند ٦٠٠٠ کاربر اینترنت را برای انجام تبلیغات سیاسی به نفع این حزب در توئیتر، فیس‌بوک، اینستاگرام و یوتیوب استخدام کنند.

جالب‌تر از همه این‌ها این‌که اردوغان که گفته است: «توئیتر تهدیدی برای جامعه است.» خودش اکانت توئیتری دارد و به طور مرتب هم توئیت می‌کند.

 

هیچ رأیی داده نشده