آیا شرکت مخابرات از سپاه باز پس گرفته می‌شود؟

عضو هیئت رییسهٔ کمیسیون صنایع و معادن به نقل از وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات: واگذاری شرکت مخابرات غیر‌قانونی بود.

سیدمحمد بیاتیان، نمایندهٔ بیجار در مجلس، در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، از حضور وزیر ارتباطات در جلسهٔ اخیر کمیسیون صنایع خبر داد و گفت: «وضعیت شرکت مخابرات، انتصاب معاونان جدید وزارتخانه و برنامه‌های وزیر ارتباطات از جمله مسائل مطرح شده در جلسه کمیسیون با حضور آقای واعظی بود.»

وی که سمت دبیر دومی کمیسیون صنایع و معادن مجلس در اختیار دارد افزود: بعد از اظهارات اعضای کمیسیون صنایع، قرار شد تعدادی از همکاران نمایندهٔ ما که در موضوع مخابرات تخصص دارند با وزیر در این رابطه جلساتی داشته باشند و نتیجه بحث به سیاست وزارتخانه برای ارتقای وضع مخابرات منجر شود.

به گفتهٔ این نمایندهٔ مجلس، محمود واعظی در این جلسه واگذاری شرکت مخابرات را غیرقانونی دانسته و گفته است که باید این شرکت به وزارت ارتباطات بازگردد.

۵۱ درصد از سهام شرکت مخابرات ایران در مهرماه سال ۱۳۸۸ به کنسرسیومی از شرکت‌های وابسته به سپاه پاسداران و ستاد اجرایی فرمان امام واگذار شد. این معامله عنوان بزرگترین واگذاری تاریخ بورس ایران را از آن خود کرد و ارزشی معادل هشت میلیارد دلار داشت.

سپاه پاسداران و ستاد اجرایی فرمان امام هر دو از نهادهایی هستند که مستقیما زیر نظر رهبر ایران اداره می‌شوند.

رقیب اصلی کنسرسیوم مذکور در معاملهٔ سهام شرکت مخابرات، شرکت تعاونی پیش‌گامان کویر یزد بود که به دلیل نداشتن «اهلیت امنیتی» رد صلاحیت شد و مناقصه با حضور کنسرسیوم مذکور و شرکتی وابسته به نیروی مقاومت بسیج برگزار شد.

بعدها شمس‌الدین حسینی، وزیر سابق امور اقتصادی و دارایی، گفت که «رقیب سپاه در خرید سهام مخابرات به درخواست یک نهاد امنیتی حذف شد». سپس هیئت تحقیق و تفحص مجلس در گزارشش اعلام کرد که شرکت رقیب به شکل «صوری و کاملا غیر رقابتی» به کنسرسیوم وابسته به سپاه پاسداران واگذار شده و «برگزاری مزایده برای رعایت ظاهری مقررات» بوده است.

سال گذشته نیز محمدرضا رحیمی معاون اول رییس‌جمهور سابق از واگذاری شرکت مخابرات به سپاه پاسداران اظهار تأسف کرده بود. وی در آذر ماه سال ۱۳۹۱ گفته بود که: «بخش ارتباطات را که یکی از کارسازترین و پردرآمدترین بخش‌های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات بود به توصیهٔ آقایان فروختیم رفت. نوش جانشان. اما ای‌ کاش این کار را نمی‌کردیم.»

بزرگترین شرکت‌های مخابراتی ایران به نهادهای حکومتی یا دولتی وابسته‌اند. اکثریت سهام شرکت ایرانسل نیز به وزارت دفاع و بنیاد مستضعفان تعلق دارد.

دو شرکت بزرگ مخابراتی دیگر، تأمین تله‌کام (رایتل) و مبین‌نت نیز وضعیت مشابهی دارند. 

۳.۶۷