نذری‌یاب؛ روایت یک پروژه‌ی موفق در وب فارسی

نذری‌یاب یکی از وب‌سایت‌هایی است که در هنگامه تاسوعا و عاشورا و مراسم عزاداری شیعیان، سر و صدایی برپا کرد.

 

نذری‌یاب یکی از وب‌سایت‌هایی است که در هنگامه تاسوعا و عاشورا و مراسم عزاداری شیعیان، سر و صدایی برپا کرد. ما تمام جریان این پروژه را دنبال کردیم که ببینیم بنیان‌گذاران آن، یعنی داود و آرمان، این وب‌سایت را که با شعار «ما همه چیز را با تکنولوژی در می‌آمیزیم» راه‌اندازی شد، چگونه ساختند و ارائه کردند.

 

ایده این سایت از یک توییت ساده آمد. 

 

چند ساعت بعد داود مظفری و آرمان طاهریان کار روی این پروژه را شروع می‌کنند:

 

طبق توییت‌ها، آن‌ها ساعت ۲۲ همان شب از راه‌اندازی پروژه خبر می‌دهند. و این آغازی ماجرایی بود که توانست به طور عجیبی رشد کند. ایده‌ای که می‌توانیم بگوییم قبل از این در ایران اجرا نشده‌ بود و با استفاده از خلاقیت و سرعت بی‌نظیر این دو نفر توانست شاهد بازخوردها و آمارهای عجیبی باشند.

 

آنها ویدئویی هم برای معرفی وب سایت آماده کردند و در سایت ویمئو قرار دادند.

 

بازخوردهای اولیه را می‌توان به دو دسته مخالف و موافق دسته بندی کرد. این بازخوردها، چه موافق و چه مخالف، باعث جذب کاربران زیادی شدند. 

 

بخشی از این افراد دیدگاه خود راجع به مساله‌ی «نذری» را به نذری‌یاب مرتبط کردند و برخی نذری‌یاب را حرکتی در چهارچوب مخالفت با فرهنگ اسلامی ارزیابی کردند. 

 

برنامه‌نویسان نذری‌یاب آن را این‌گونه معرفی می‌کنند: «نذری‌یاب وب‌سایتی اجتماعی برای اشتراک‌گذاری آزاد اطلاعات می‌باشد، و اطلاعات درج شده در آن مورد بازبینی سطحی قرار می‌گیرند».

 

نذری‌یاب، خیلی زود در سایت‌های خبررسانی مربوط به رسانه‌های آنلاین نظیر وبنا و روزنامه‌هایی مانند  ابتکار مطرح شد.

 

در ادامه‌ی واکنش‌های رسانه‌ای، برنامه برخط شبکه آموزش از گردانندگان وب‌سایت دعوت کرد تا در این برنامه درباره‌ی نذری‌یاب توضیح دهند. 

 

به گفته بنیان‌گذاران این وب‌سایت، آن‌ها تا ساعت ۲۴ همان شب، یعنی در کمتر از ۲ ساعت، میزبان بالغ بر ۵۰۰ بازدیدکننده بودند. این آمار با گذشت زمان بالا رفت، تا جایی که تا ساعت ۲۴ نیمه‌شب روز اول، وب‌سایت بیش از ۲۲ هزار بار بازدید شده‌بود. 

 

بخش زیادی از این بازدیدها از طریق شبکه‌های اجتماعی رخ‌داد. می‌توان گفت که گردانندگان نذری‌یاب پیش‌بینی نمی‌کردند که این وب‌سایت به‌چنین موفقیتی دست پیدا کند. یکی از شواهد برای این ادعا این نکته است که وب‌سایت نه روی یک دامنه‌ی مستقل که روی زیردامنه‌ای از وب‌سایت دیگری راه‌اندازی شده‌است.

 

با گذشت ۵۰ ساعت، تعداد بازدیدکنندگان یکتای نذری‌یاب به حدود ۴۰ هزار نفر رسید و از این عدد گذشت.

 

در تحلیلی کوتاه می‌توان «فیس‌بوک» «شبکه ایمیلی» «بالاترین» «گوگل» و «توییتر» را به‌عنوان عوامل اصلی موفقیت این ایده ذکر کرد.

۲.۱۱